Витяг з сесії Верховної Ради Української РСР. 17 жовтня 1990 року,

 
 

Витяг з сесії Верховної Ради Української РСР. 17 жовтня 1990 року,

ЗАСІДАННЯ ВІСІМНАДЦЯТЕ Сесійний зал Верховної Ради Української РСР. 17 жовтня 1990 року, 16 година.ЗАСІДАННЯ ВІСІМНАДЦЯТЕ

Сесійний зал Верховної Ради

Української РСР. 17 жовтня 1990 року, 16 година.


Головує Перший заступник Голови Верховної Ради Української РСР ПЛЮЩ І.С.

....
Прошу всіх зайняти свої місця.

Я думаю, що ми, мабуть, попросило все х таки спеціалістів нашої "Ради" /іншого виходу я не бачу/, щоб вопи ще раз перевірили можливості розмови з місця, щоб забрати з залу мікрофони. Я ще не сказав, не закінчив першого речення, а біля мікрофонів

65

зразу ж стоять люди. Нічого ще не відомо: що буде, про що буде йтися - аби тільки зайняти місце. І мені буде легше, бо тоді буде висвічуватись на цьому табло, і я буду витримувати, і ніякої не буде суперечки.

Погоджувальна комісія внесла. Перше - це інформація. Протокол я вам зачитаю. Я думаю: нехай люди почують - це ми маємо, а народ його не має.

"Протокол N1 засідання погоджувальної комісії Верховної Ради УРСР, утвореної 16 жовтня 1990 року, м.Київ. Погоджувальна комісія в складі:

- від депутатської більшості: Гуренко, Залудяк, Коцюба, Мороз, Сухий;

- від Народної ради: Головатий, Горинь, Філенко, Шевченко, Юхновський;

- від Президії Верховної Ради УРСР: Плющ із запрошеними представниками студентів: Барков, Бащук, Доній, Іващишин, Канафоцький - провела засідання з розгляду вимог голодуючих студентів, поданих до Президії Верховної Ради УРСР 2 жовтня 1990 року.

З приводу висунутих вимог висловилися всі члени погоджувальної комісії та запрошені студенти.

В ході обговорення досягнуто згоди по всіх пунктах вимог, які запропоновані в проекті постанови Верховної Ради УРСР.

66

Пропозиції членів погоджувальної комісії Верховної Ради УРСР і представників студентів доручено опрацювати членам комісії Морозу і Головатому для складання проекту постанови.

Головуючий - Плющ; від депутатської більшості - Коцюба; від Народної ради - Головатий.

Протокол N 2 засідання погоджувальної комісії Верховної Ради Української РСР. 17 жовтня, тобто сьогодні, м. Київ.

Погоджувальна комісія Верховної Ради УРСР у повному складі розглянула робочий проект постанова Верховної Ради УРСР "Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в місті Києві з 2 жовтня 1990 року" і шляхом консенсусу прийняла проект постанови в остаточній редакції.

Текст проекту додається.

Головуючий - Юхновський; від депутатської більшості-Коцюба; від Народної ради - Головатий".

Проект, внесений погоджувальною комісією Верховної Ради УРСР , утвореною 16 жовтня 1990 року.

Постанова Верховної Ради Української РСР "Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в місті Києві з 2 жовтня 1990 року" .

67

"Розглянувши вимоги студентів, які проводять голодування в м. Києві, передані Президії Верховної Ради УРСР 2 жовтня 1990 року, та взявши до уваги результати роботи погоджувальної комісії Верховної Ради УРСР, утвореної 16 жовтня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

1. Стосовно проведення нових виборів:

Впродовж другої сесії Верховної Ради УРСР прийняти Закон про референдум в Українській РСР, Закон про громадські об'єднання та організації в Українській РСР, Закон про статус народного депутата Української РСР, передбачені порядком денним, та Закон про вибори в Українській РСР на багатопартійній основі.

В І991 році провести в Українській РСР народне голосування /референдум/ з питання довіри Верховній Раді Української РСР дванадцятого скликання і за його результатами вирішити питання про проведення нових виборів до кінця року.

2. Стосовно військової служби громадян України: Забезпечити проходження строкової військової служби громадянами України поза межами республіки тільки за добровільною згодою громадянина.

З цією метою по 31 грудня 1990 року прийняти Закон про проходження строкової військової служби громадянами України на території республіки, Закон про альтернативну військову службу, а також утворити необхідні державні органи.

3. Стосовно націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України:

68

Відповідно до постанови Верховної Ради УРСР від 15 жовтня 1990 року розглянути на сесійному засіданні висновки Державного арбітражу УРСР, Міністерства юстиції УРСР і Державного комітету УРСР по економіці у питанні щодо націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України і до 1 грудня 1990 року утворити тимчасову комісію Верховної Ради УРСР з цього питання.

4. Стосовно Союзного договору:

Згідно з Зверненням Президії Верховної Ради УРСР, схваленим Верховною Радою УРСР 15 жовтня 1990 року, спрямувати всі зусилля Верховної Ради УРСР на стабілізацію політичної і економічної ситуації в республіці, на побудову правової суверенної Української держави, прийняття нової Конституції республіки, і поки цього не досягнуто, укладення Союзного договору вважати передчасним.

5. Стосовно відставки Голови Ради Міністрів УРСР: Прийняти до відома повідомлення Голови Верховної Ради УРСР Кравчука Л.М. від 17 жовтня 1990 року стосовно відставки Голови Ради Міністрів УРСР Масола В.А. і вирішити це питання у порядку, передбаченому статтею 97 п.9, статтею 108 п.4 Конституції УРСР.

6. З метою створення правової основи для виконання цієї постанови до 30 листопада 1990 року привести діючу Конституцію УРСР у відповідність з положеннями Декларації про державний суверенітет України.

Члени, погоджувальної комісії: від депутатської більшості - Гуренко, Залудяк, Коцюба, Мороз, Сухий; від Народної ради - Головатий, Горинь, Філенко, Шевченко, Юхновський; від Президії Верховної Ради - Плющ.

69

Усі підписи є.

Тепер давайте радитись. Я хочу нагадати вам, що навколо всіх цих питань, які тут позначені, уже відбулась багатогодинна дискусія. Не знаю, може, я помиляюсь, але мені здається, що вже щось нове доповнити або щось пояснити, що кому неясно, було б не так просто. Хоч, звичайно, різні точки зору, різні думки можуть бути. Це перше.

Друге. Як я поінформований, члени погоджувальної комісії мали консультації з різними групами депутатськими і з різними позиціями людей. Або з людьми, які займають різні позиції, так воно точніше. Я також знаю, що погоджувальна комісія проаналізувала цілий пакет листів, звернень, пояснень. Мала пряму або опосередковану можливість зустрічатись і з матерями, які висловили і свої вимоги з цього приводу. Вони вислухали і студентів, і їхні позиції. Як я зрозумів, позиції студентів були висловлені точно, помірковано, і вони зважили всі ситуації і всі реалії нашого політичного життя, нашого сьогодення.

Я також знаю, що комісія -щойно я мав спілкування з представниками нашої комісії, яку ми відрядили до Москви, - зараз там веде переговори, і, наскільки мені відомо, ці переговори плідні. Тобто результативні. Щоправда, члени комісії хотіли б бути присутніми -це вони просили від усіх членів комісії - при обговоренні другого пункту стосовно військової служби громадян України.

Це тільки що відбулася телефонна розмова, ну ми тут вирішимо.

Для чого я так тривало веду цей монолог? У мене до вас одне прохання: не розгортати дискусію навколо цих питань. Тому що ми зараз заглибимось у вир пояснень, у вир дискусій, ми знову все

70

почнемо спочатку. Я хочу сказати, що у мене у свідомості закарбувалася одна теза, власне кажучи, теза з сьогоднішньої розмови - спокій, виваженість і конструктивність нашої розмови тут є початком спокою і конструктивної роботи за межами нашого залу. Не всі, на жаль, це розуміють і не кожному це просто так довести, і не треба зневажати іншу думку. Одна справа - позиція, докази, аргументація, а інша справа - розпочинати дискусію. Я хотів би, щоб ми були розсудливими.

І ще одне, мабуть, найважливіше. У таких випадках, коли іде така гостра дискусія і коли спочатку приймається одне рішення, а потім воно змінюється і приймається інше, то у кожного а душі, з того чи з іншого боку, затремтить одна /і це властиво кожній людині/ ідея - нарешті перемогли.

Я хотів би, щоб ми всі схилилися до того, що якщо ми проголосуємо, якщо ми підтримаємо те єдине для нас і для всього народу, то щоб переміг здоровий глузд, перемогла злагода, тверезість, розум. Ми започаткували при всіх пристрастях і при всій, я б вказав, знервованості нашого розуму і нашої душі, крок для роботи, реальної роботи.

А далі життя покаже. Якщо і після цього ми уже не знайдемо можливості заспокоїти не тільки себе, а й наш народ, то ви знаете, це вже буде інший етап, інший рівень, інша межа для нашої роботи.

У зв'язку з цим, якщо ви мені дозволите ще одну хвилину, то я, може, після цього окажу, що сьогодні ми підписали на рівні двох держав - України і Білорусії - заяву і економічну угоду. /Оплески/.

71

Ви знаете, що ми з вами, як кажуть, прожили не один рік. Я справді був щасливим. Щасливим від того, що було повне розуміння і що з обох боків було сказано, що незалежно від того, як на нас подивляться - справа, зліва, згори, знизу - ми будемо виконувати свої зобов'язання так, як належить державам, які поважають одна одну. Як належить народам, які жили в дружбі і мають намір так жити далі і спілкуватися без посередників. /Оплески/.

Це справа не тільки в тому, що когось розпирає від того, що він підписав цей документ, ні. Справа в тому, що є надія, велика надія і великі сподівання, що ми будемо йти тією дорогою, яку ми намітили 16 липня. Але для цього нам потрібен спокій, виваженість, розум, і да треба у розпалі гніву звинувачувати один одного. І коли ми до цього дійдемо, то ми зробимо все, як належить. Я можу поінформувати вас в деталях, якщо це буде потрібно, але цей момент в контекст цього вплітається. Він здався мені настільки важливим, політичне гострим і сучасним, що про нього не можна не сказати. Тепер давайте радитися. Я хотів би, щоб ми не обговорювали, а голосували.

ШУМ У ЗАЛІ.

ГОЛОВА. У нас присутніх - 352. Я прошу нас голосувати пропозицію погоджувальної комісії. Ставлю на голосування. Що, що?

72

ШУМ У ЗАЛІ.

ГОЛОВА. Одну хвилиночку, значить, є пропозиції голосувати в цілому за всі пункти. Це - перша пропозиція. А є пропозиція - по статтях. Ставлю на голосування першу пропозицію - голосувати Із цілому. Прошу голосувати.

Ну, вже ж почалось! Я думаю, це той випадок, коли поіменного не потрібно лякатись. "За" - 296. Рішення прийняте. /Оплески/.

ГОЛОВА. Це - в цілому. Ні, цей вже документ прийняли, так я розумію, за те, щоб голосувати в цілому. За все рішення. Тепер будемо голосувати за все рішення, підписане нашою погоджувальною комісією. Що, що?

ПЛЮЩ І.С. Із проектом ознайомлені студенти.

ГОЛОВА. А, оце я пропустив, що з проектом постанови ознайомлені студенти і погодились з ним. Вони присутні в цьому залі. Ставлю на голосування. Хто за те, щоб прийняти в цілому, як ми проголосували? Прошу голосувати.

"За" - 314.

Шановні товариші! У цьому залі, я переконаний, того не буде, щоб був спокій. Але я чомусь переконаний в тому, що ми почнемо працювати з цього дня, з цього вечора, з 18.00, почнемо працювати так, як належить цивілізованим депутатам. Тепер у нас є ще одна проблема. Давайте ми її тут... Я хочу надати слово голові Комісії Юхновському, який виходив з пропозиціями і який від

73

Комісії погоджувальної і як голова Комісії з питань науки і освіти хоче сказати декілька слів. І як голова Народної ради. Є ще голова більшості, і ще хтось має виступати. Він виступає як голова комісії. Дмитре Васильовичу, я ввечері не можу так слідкувати за вашою думкою і тому піддаються вашому впливові. Будь ласка.

ЮХНОВСЬКИЙ І.Р., голова Комісії Верховної Ради Української РСР з питань народної освіти і науки /Червоноармійський виборчий округ, Львівська область/. Шановні депутати! Сьогоднішній день знову ж таки - один з найбільш знаменних днів у житті нашої Верховної Ради. По-перше, на Україні пробуджується активність мас, молоді. Молодь висунула перед Верховною Радою цілий ряд вимог, які ми вважали справедливими і прийняли. Відбулося унікальне явище у житті нашої республіки. Коли мудрість Верховної Ради зійшла до палкості і завзятості молодого покоління і ушанувало його. Ми не тільки прийняли вимоги студентів. За дуже короткий строк ми виконали неймовірну виховну роботу. Ми показали молоді всієї України, що є Верховна Рада, яка готова вислухати молодь. Ми показали, що в цій Україні є молодь, і є її самий Верховний Совет - наша Верховна Рада.

І те, що ми зараз одноголосно проголосували за це, сильно нас зблизило з народом, додало нам дуже великого авторитету і дуже великої ваги. Це означає, що нам і в майбутньому доведеться подібне повторювати. Ми не можемо собі нічого подібного гарантувати. Але набувши один раз подібний досвід, я глибоко переконаний, що ми і в майбутньому знайдемо ще не одну погоджувальну комісію, яка також спокійно вирішать різноманітні складні проблеми, які будуть стояти перед нашою республікою. Я хочу звернутись до шановних студентів, які голодували протягом такого тривалого

74

часу з подякою за їхню витримку, за їхню самопожертву, за їхню стійкість.

Я хочу звернутись з подякою до тих депутатів Верховної Ради, які підтримали студентів у голодівці. Але я хочу сказати, що то, що ми тут здійснили, це є договір між партнерами. Ми визнати молодь як свого партнера. І просимо молодь визнати Верховну Раду як свою Верховну Раду. Раз ми домовились про те, що ми прийняли їхні умови, ми просимо молодь припинити негайно голодування. Ми просимо керівників молодіжних таборів зняти ці табори протягом завтрашнього дня, або як там в них буде виходити, зняти табори, припинити голодування і приступити до навчання. Відбувся певний акт взаємної згоди, відбулась певна угода. Ця угода повинна витримуватись з обох сторін. Верховна Рада свою місію виконає. Ми просимо молодь виконати свої зобов'язання. Так дай же нам Боже і в майбутньому так успішно працювати. Дуже вам всім дякую. /Оплески/.
---


Создан 15 мая 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
[Vox.com.ua] Портал українця [Vox.com.ua] Портал українця